1517/​896

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Stol med stel af bøg. Sæde betrukket med senere cognacsfarvet skind. Model 1934. Formgivet 1949. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.

Stel fremstår afslebet og med spor af tidligere orange bemaling. Sæde med minimale brugsspor.

Moderne kunst og design, 21. april 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK