1517/896
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Stol med stel af bøg. Sæde betrukket med senere cognacsfarvet skind. Model 1934. Formgivet 1949. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.
Stel fremstår afslebet og med spor af tidligere orange bemaling. Sæde med minimale brugsspor.
Moderne kunst og design, 21. april 2015
Vurdering
Hammerslag