2422/​942

Nils Koppel (f. København 1914, d. sst. 2009)

Eva Koppel (f. 1916, d. 2006)

Lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med lys uld. Formgivet ca. 1950. Udført 1950'erne af Slagelse Møbelværk.

Litteratur: Johannes Hedal Hansen. “Eva & Nils Koppel”, 2017. Model afb. s. 47.

Fremstår med alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre revne/reparation på front samling ved armlæn. Uld med mindre pletter. Tre skruer mangler til beslag i ryg.

Moderne kunst og design, 28. maj 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag