2138/​626

Kai Grunth (f. Frederiksberg 1885, d. Gudhjem 1961)

“Udsigt over byen”. Usign. Olie på karton. 46×55.

Grunth studerede i årene 1906–09 på Académie Colarossi i Paris sammen med bl.a. Karl Isakson, Harald Giersing og Amadeo Modigliani. Motivet synes at være fundet ved Arcueil i Paris' sydlige forstæder, med den karakteristiske akvædukt i baggrunden og i mellemgrunden røgsøjlen fra et lokomotiv, der ankommer til stationen Arcueil-Cachan.

Huller i de øverste hjørner.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

1.900 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK