2448/518
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
“LC 3”. Et par lænestole af forkromet stål, betrukket med hvidt skind. Formgivet 1928. Udført og mærket hos Cassina. (2)
Stemplet LC 3 no. 29915 og 29896.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
995174 | ||
864665 |