2050/8622
Påskeæg i form af vedhæng, dekoreret med translucent purpur emalje på guillocheret grund. Formodentlig russisk kokoshnik-mærke 1908–1917. Antagelig Rusland, 20. årh.s begyndelse. H. ekskl. øsken 1,5.
Proveniens: Tidligere lektor Henrik Nicolai Clausen Frimodt (f. 1870), adjunkt ved Sorø Akademi.
Større afslag i bunden på emalje.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag