2016/558
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med sort alcantara, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 2004.
Stemplet under foden: Fritz Hansen 515887903SY.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Armlæn med slitage.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag