Ubekendt maler, 18. årh.s første halvdel
Portræt af en herre i rød frakke, hvid kravat og grå allongeparyk. Usigneret. Olie på lærred. 77×54.
Blændrammen er stemplet “Stamhuset Rønningesøgaard”. Rønningesøgaard var fra 1825 til ca. 1906 stamhus for slægten Mylius.
Beskrivelse rettet 24–03-2020.
Retoucheringer. Flere små krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020