Foto endnu ikke klar
895/​602

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Osani”. Sign. på bagsiden Richard Mortensen 77. Olie på lærred. 130×97

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. II: Billeddel”, København, 2001, fig. 455, gengivet s. 318. Udstillet: “Richard Mortensen. Malerier 1970–1980. Grafik 1942–1977”, Statens Museum for Kunst, 1980, kat. nr. 40. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1985, kat. nr. 62.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 16. juni 2020

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag