Niels Peter Bruun Nielsen (f. 1959)
Organisk form. Usigneret. Skulptur af delvist poleret diabas på sokkel af granit. H. inkl. sokkel 82.
Proveniens: Købt af nuværende ejer direkte af kunstneren.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Soklen er lettere gulnet.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021