2442/292
Barok morter af jern, støbt med fire flanger, foroven med horisontale bånd. 17/18. årh. H. 11 cm. Større og mindre pistil medfølger L. 9,5 og 19,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering