1738/1566
Fiskefad af glaseret brændt ler, buklet kant, dekoreret i gult og grønt med ornamentik. Danmark ca. 1800. Diam. 27,5 cm.
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups Samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kantafslag.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
16 bud