2348/914
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
Vase af klart glas med bred munding, yderside slebet med vertikale slibninger. Utydeligt sign. Tapio Wirkkala, Iittala. Model 3523. H. 15,2. Diam. maks. 22.
Litteratur: Marianne Aav (red.): “Iittala. 125 Years of Finnish Glass”, Helsinki 2006, afb. s. 244.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mækrer. Indvendigt med brugsspor og glaspest.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag