Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Marine med sejlskibe på åbent hav. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 60×94.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 255, 1970 nr. 79.
Enkelte mindre ridser. Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020