Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøjstol”. Foldetaburet med krydsstillet stel af eg, sæde udspændt med brunt læder. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup.
Litteratur: Mobilia 1957. Kopi af taburet fra ældre broncealder fundet i gravhøj uden for Vamdrup i Jylland, taburetten er dateret 1300 f. Kr. og er således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med løse sygninger.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
29 bud