2008/61
Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Parti fra Vestergade i Ærøskøbing med udsigt mod havnen. Sign. Tom Petersen 1916. Olie på lærred. 64 × 50.
Få minimale retoucheringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag