Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Figur af lertøj modelleret i form af liggende tiger, dekoreret med rød lustreglasur. Sign. monogram KHR. H. 17. L. ca. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere reparationer i laklignende materiale. Mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021