1414/1679
Otte naga halskæder af blandt andet lapis lazuli, glasperler, agat, sten og sølv. Nagaland, Indien/Burma. 20. årh. Afghansk kuchi forsølvet metal halskæde med lapis lazuli og møntvedhæng medfølger. L. 56–96. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 3. april 2014
Vurdering
Hammerslag