2034/237
Tre fade og kande af lertøj dekorerede i farver med design. Syd Europa og Tyskland, delvis 19. årh. Diam 33–36 cm. H. kande 25 cm. (4)
Mange kantafslag, revner, et fad reparert i kant har værte klinket
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020
Vurdering
Hammerslag