1415/1517
Lågkrus af sølv, drevet med blomster og bladværk, ben og gæk i form af løver, ej tilhørende låg med kartouche, sider og hank med punslede og graverede navnetræk og dateringer. Stemplet for Detleff Pape, Københavns bymærke 1759. Vægt 620 gr. H. 18 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låg kan ikke lukke til. Buler.
Varia, 10. april 2014
Vurdering
Hammerslag
15 bud