2447/​590

Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)

Seks stole med stel af teak, betrukket i sæder med sort skind. Udført og mærket hos Uldum Møbelfabrik. (6)

Præsenteret på Fabrikantsforeningens Møbelmesse i Fredericia 1965.

Litteratur. Mobilia no. 121–122 1965, side 81

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nypolstrede.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?