2103/811
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Underskærm mangler. Minimale skævheder. Desuden almindelig brugspatina herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag