Foto endnu ikke klar
880/​630

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Et Træ. Poppel på kirkegården”, 1921. Sign. monogram. Olie på lærred. 74×64.

Litteratur: Svend Rindholt: “Harald Giersing”, København 1937, geng. s. 38. Udstillet: “Grønningen”, Charlottenborg, København, 1921, kat. nr. 10. Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, 2.-16. oktober 1927, kat. nr. 265 (stempel på bagsiden). Proveniens: Højesteretssagfører Th. Thorsteinssons samling. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK