1920/1535
Samling effekter af sølvholdigt metal, bestående af bowle, drevet med knap ornamentik H. 10,5 cm Diam. 18 cm. Derudover rund og oval bakke drevet med buddhistiske figurer Diam. 26 cm og L. 23 cm. Tre koniske vaser H. 12 og 28 cm, cigaretæske, samt lille bakke med 12 vinbægre. Thailand, 20. årh.s første havldel. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 16. maj 2019
Vurdering
Hammerslag