2003/694
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 32 S”. Fritstående tre pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med stribet uld. Udført hos AP Stolen. H. 78. L. 203. D. 80.
Litteratur: AP-Stolen/Salesco Katalog 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak på ben. Uld med defekt i sæde.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud