861/​9

Emil Bærentzen (f. København 1799, d. sst. 1868)

Portræt af skuespillerinden og forfatteren Johanne Luise Heiberg (1812–1890). Usigneret. På bagsiden brev fra kunstnerens barnebarn, der omtaler maleriet. Olie på malepap. 33×26.

Nærværende maleri er en mindre gentagelse/studie med enkelte variationer af Emil Bærentzens berømte portræt af Johanne Luise Heiberg. Dette portræt ejes af Thorvaldsens Museum.

Johanne Luise Heiberg var en af guldaldertidens største og mest kendte skuespillerinder. Hun omtales ofte som romantikkens store danske scenekunstner. Fru Heiberg kom fra fattige kår men steg socialt til tops efter giftermålet forfatteren Johan Ludvig Heiberg, af den vej kom hun i kontakt med tidens digtere såsom Adam Oehlenschlæger og Henrik Hertz, de ligesom J. L. Heiberg skrev roller til hende.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK