1946/​6019

Sven Brasch (f. Borup, Sjælland 1886, d. Glostrup 1970)

“Danske Kvinders Fredsdag”, 1920. Tryksign. SB. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 87×61. Monteret med museumsglas.

Litteratur: Peter H. Eriksens afb.s 195.

En af de eneste eksemplar i privat eje.

Mindre revner og folder. Mangler hjørnet oppe i højre.

BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag