Sven Brasch (f. Borup, Sjælland 1886, d. Glostrup 1970)
“Danske Kvinders Fredsdag”, 1920. Tryksign. SB. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 87×61. Monteret med museumsglas.
Litteratur: Peter H. Eriksens afb.s 195.
En af de eneste eksemplar i privat eje.
Mindre revner og folder. Mangler hjørnet oppe i højre.
BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019