1515/​901

Herman A. Kähler

Gulvvase af lertøj, dekoreret med pensel- og hornmalet glasur i grønt og brunt på lys baggrund. Skåneindsats af zink medfølger. Sign. HAK og stemplet Danmark. H. 56.

Mindre brugspatina, herunder lette ridser og mærker. Mindre glasurafslag på mundingens kanter. Glasurfejl i brunt felt midt på halsen og mindre uregelmæssigheder langs bunden.

Moderne kunst og design, 7. april 2015

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

10 bud

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK