1515/901
Gulvvase af lertøj, dekoreret med pensel- og hornmalet glasur i grønt og brunt på lys baggrund. Skåneindsats af zink medfølger. Sign. HAK og stemplet Danmark. H. 56.
Mindre brugspatina, herunder lette ridser og mærker. Mindre glasurafslag på mundingens kanter. Glasurfejl i brunt felt midt på halsen og mindre uregelmæssigheder langs bunden.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud