2439/674
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et sæt på otte stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (8)
Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering