2415/603
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af stål, drejefunktion. Sæde, ryg og armlæn af hvidlakeret træ. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Slitage og hak på lakering.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud