Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
Sydlandsk havneparti med fiskere. Sign. C. Budtz-M. 1950. Med fødselsdagshilsen på blændrammen fra kunstneren og dennes hustru. Olie på lærred. 41×52,5.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie til i dag.
Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020