Lucio Fontana (f. Rosario, Argentina 1899, d. Varese 1968)
“Concetto spaziale, Natura”, 1967. Sign. L. Fontana, 282/500. Foundry Berrocal. Poleret messing. H. 27. (2)
Litteratur: Harry Ruhé & Camillo Rigo: “Lucio Fontana graphics, multiples and more ...,” B-1 & B-2, Amsterdam, 2006, gengivet side 139. Proveniens: Galerie la Gravure - Galerie Leger, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovennævnte den 30. april 1971. Kopi af original faktura medfølger.
Malerier og skulpturer, 8. juni 2021