Jens Abrahamsen (f. Attu)
Seks figurer af udskåret fedtsten i form af inuitter i daglige gøremål. Alle signerede. H. 12–21,5. (6)
Proveniens: Grønlandsfareren Preben Schleimann (1940–2021), som fra 1965 arrangerede outfitter og jagtekspeditioner på den grønlandske vestkyst ved Sisimiut (Holsteinsborg). I 1972 fulgte han med sin svoger i Knud Rasmussens fodspor på “Den store slæderejse” fra Sisimiut til Thule. En ekspedition på 1600 km langs den grønlandske vestkyst.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre defekter og afslag på baser. En figur med afbrækket hårtot.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022
10 bud