1844/1502
Dansk manglebræt af udskåret og bemalet træ, dekoreret med bibelske motiver og Fr. IVs monogram, greb i form af hest. 18. årh. L. 69.
Ormehuller. Reparationer bl.a. ved greb og på kant. Nyere greb. Revner i træet.
Varia, 2. november 2018
Vurdering
Hammerslag