2103/264
Kinesisk vase/jardiniere af glaseret brændt ler, firpasformet, med lys blå flydeglasur. Guandong ware. Qing 19. årh. H. 13,5 cm. Tilhørende stand af træ.
Proveniens: Grosserer Louis Foght's Samlinger, dennes auktion ABR 118, lot 843, april 1960.
Afslag langs nedre kant. Foroven gennemgående revne L. ca. 2 cm.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag