825/​378

Ernest Julius Wilhelm Mehnert (f. Skt. Petersborg 1823, d. sst. 1878)

Stor russisk skultpur af patineret bronze forestillende Zar Alexander II af Rusland (1818–1881), iklædt uniform fra den russiske, kejserlige livgardes hussarregiment. Sign. Mehnert 1871 (med kyrilliske bogstaver). H. 62.

Proveniens: Baronesse Sophie Louise de Plessens Samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 347, 1948 nr. 794.

Baronesse Sophie Louise de Plessen, også kaldet von Plessen, (1862–1947), var født von Eckermann, en adlet russisk slægt, der i 1839 bosatte sig i Sverige. Hun blev i 1891 gift med den danske diplomat og kammerherre, Sergius von Plessen (1860–1912). Han var født i Skt. Petersborg som søn af den danske baron og chargé d'affaires i Skt. Petersborg, Otto von Plessen, og hans russisk-fødte hustru, fyrstinde Varvara Sergievna Gagarina. At skulpturen af Zar Alexander II af Rusland kom til Danmark synes således at skyldes de russiske familiebånd i von Plessen-slægten.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Russisk kunst og varia, 30. november 2011

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

310.000 DKK