2103/402
Kinesisk røgelseskar af bronze i form af en trompeterende, skaberakklædt elefant, med pagode på ryggen. Qing, 19. årh. Vægt 3516 g. H. 36 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling
Aldersrelaterede spor. en klokke mangler på pagoden.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud