Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Ruder Konge”. Et par hjørnestole af mahogni, med tremmeryg, sæder betrukket med patineret naturskind. Tegnet 1944. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 18. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 29. sept. - 15. okt. 1944, hos snedkermester I. Christiansen, stand 7.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 2, s. 222–223.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med brud ved venstre armlæn og sæde. Den anden stol med begyndende revner.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
17 bud