Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
“Elefant”. Lampefod af lertøj, dekoreret med blå lustreglasur og modelleret med elefanthoveder. Sign. HAK. Ca. 1900. H. 42,5.
Litteratur: Peder Rasmussen: “Reistrup - Udsmykninger og keramik”, Nyt Nordisk Forlag 2006, omtalt og afb. s. 56.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Små afslag og glasurafskalninger, kummen med hårrevne. Låget med reparation. Ej monteret med fatning eller ledning.
Moderne kunst og design, 22. september 2020