Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“Taureau XVII”, 1963. Sign. i trykket, L-C 20–8–63 samt Le Corbusier. Blindstempel "Mourlot imprimeur - Reproduction - Fondation Le Corbusier. Litografi i farver. Bladstørrelse 70,5×51. Uindrammet.
Litteratur: Weber, Le Corbusier. Oeuvre Lithographique.
Mindre håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 17. september 2024