2121/123
Figur af forgyldt bronze i form af vred guddom, muligvis Mahakala, med konsort, de står forenet i yabyum på lotusbase, han med sværd i løftede højre hånd. Forseglet bund. 19. årh. Vægt 395 g. H. 10 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud