1804/820
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Bordlampe af hvidlakeret metal og messing, justérbar skærm og arbryderknap på fod. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud