2010/365
Glashütte dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal, mærket bl.a. Systeme Glashütte, No 205114. Ca. 1900. Vægt ialt 106 g. gr. Kassediam. 54 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med skade ved 4-tallet. Krone og kædering ej guld. Nogle ridser og mindre indtryk på kapsler. Støvkapsel let løs.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud