1622/​184

George III standur i kasse af egetræ. Messingskive signeret Th. and Jane Jackson. Månefase og datoangivelse. England, 18. årh.s slutning. H. 213.

Lodder, pendul samt nøgle til dør medfølger. Manglende messingrosetter øverst. Mindre revner i kassen. Desuden patina.

Ældre malerier og møbler, 30. maj 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK