2034/​538

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Et par skabe af eg, nøgler i form af messinggreb. Front med to låger, indvendigt med udtræksbakker samt hylder af ahorn. Model A 232. Udført ca. 1950'erne hos C.M. Madsen for FDB, stemplet herfra. H. 92,5. B. 121,5. D. 44,5. (2)

Overordnet i god restaureret stand. Benstel senere udført. Patina, herunder mærker og ridser, mindre hak/afslag samt mindre revne. En udtræksbakke i anden træsort.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
14.000 DKK