Marie Krøyer (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)
Portræt af Minna Triepcke, kunstnerens moder, i profil. Usigneret. Dat. 6–6 86. Olie på lærred. 25×21.
Litteratur: Tonni Arnold, “Kunsten i Marie Krøyers liv”, 2002, afb. s. 44 og omtalt s. 43 (se kat. nr. 166)
Malerier og tegninger, 29. november 2016