Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)
Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lyst mønstret uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. 1930'erne. (2)
Litteratur: Grethe Jalk: Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927–1966 . Bd. 2, s. 14–15. Udstillet snedkerlaugets udstilling 1937
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hakker. Betræk med slitage og defekter.
Moderne kunst og design, 19. juni 2018
36 bud