Søren L. Lange (f. Faaborg 1760, d. København 1828)
Portræt af slotsgartner på Rosenborg Slot Peter Lindegaard (1758–1832). Sign. tegnet af S. L. Lange 1786. Pen, blyant og højlys på papir monteret i passepartout. Diam. 7,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 325, 1975 nr. 970.
Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020