2138/946
“Geisha”. Tre-personers sofa med svungen ryg, ben og negle af teak, betrukket med mønstret uld. Model 62. Udført hos Møbelfabrikken Kronen. L. 130.
Litteratur: Bo Bedre nr. 6. juni 1965.
Litteratur: Bo Bedre nr. 11 november 1966, s. 135
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag