1840/9509
Carlo Scarpa (f. Venedig 1906, d. Sendai, Japan 1978)
Et par “Coroso” lysestager af klart glas. Syrestemplet og udført 1930–40erne hos Venini, Murano. H. 9. Diam. ca. 11. (2)
Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker. Bund med enkelte minimale afslag.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag