Fransk officerskårde omkring 1830 monteret i forgyldt messing med grebsskaller i perlemor, nedadvendt stikplade hvorpå antik scene og trekantet ca. 83 cm. lang klinge forgyldt og blåneret på øverste stykke i sort læderskede med to messingbeslag, dansk flyverdolk M/1966 med ca. 21 cm. lang tveægget forniklet klinge samt dansk underofficersdolk M/1910 med 18,3 cm. lang enægget klinge. (3)
Den franske kårde kan ikke komme helt ned i skede.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
11 bud