2115/​271

Fransk officerskårde omkring 1830 monteret i forgyldt messing med grebsskaller i perlemor, nedadvendt stikplade hvorpå antik scene og trekantet ca. 83 cm. lang klinge forgyldt og blåneret på øverste stykke i sort læderskede med to messingbeslag, dansk flyverdolk M/1966 med ca. 21 cm. lang tveægget forniklet klinge samt dansk underofficersdolk M/1910 med 18,3 cm. lang enægget klinge. (3)

Den franske kårde kan ikke komme helt ned i skede.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

11 bud

4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK